fbpx

Dresūra klikeriu – kas tai?

Daug kas girdėjo apie dresavimą klikerio pagalba. Bet nedaug kas žino kaip tai vyksta iš tikrųjų ir kam vis dėl to reikalinga ši maža, keistą spragsintį garsą skleidžianti dėžutė.

Taigi, apie viską nuo pradžių.

Šis dresavimo būdas atsirado maždaug prieš 30 metų ir labai sparčiai išpopuliarėjo sportinėje, tarnybinėje ir kasdienėje šunų dresūroje. Šiandien gamintojai leidžia ne tik klikerius, bet ir įvairią  kitą įrangą skirtą dresūrai klikeriu. Tokia didelė šio metodo sėkmė slypi esminiuose jo principuose. Tad ir pakalbėkime konkrečiai apie juos.

  1. Spartus mokymosi proceso greitis. Šio metodo atradėja Karen Pryor ( visame pasaulyje žinoma šunų dresuotoja, savo karjerą pradėjusi nuo delfinų dresavimo ir parašiusi keletą knygų apie dresūrą, vienas iš bestseleriu – „Do not shoot the dog“) pavadino šį dresūros būdą „pagreitinto mokymosi fenomenu“. Šuo mokosi ypač sparčiai dėl to, kad klikeris leidžia paskatinti šunį tiksliai tuo momentu kai jis daro tai, ko mes iš jo norime. Dažniausia mes giriame šunį jau po jo atliktų veiksmų – kaip pavyzdį paimkime vaikščiojimą greta. Daug žmonių mokina šunį eiti greta sutrumpinus pavadėlį, o kai šis paeina šitaip kažkokį atstumą, sustoja ir duoda maistą, žaislą ar kažką kitką kas įdomu šuniui. Rezultate šuo gauna apdovanojimą ne tada kai puikiai atlieka patį veiksmą (eina greta jūsų), o tada kai sustoja. Kaip gi šuniui sužinoti kada jo veiksmai buvo teisingi ir pageidaujami šeimininko? Dresuojant klikeriu jūs skatinate šunį ne PO, o ATLIEKANT patį veiksmą – t.y. tada kai šuo eina greta, taip aiškiai duodami suprasti šuniui, kokio tiksliai elgesio iš jo pageidaujate – šiuo atveju ėjimo greta. Taip klikeris tampa vienu iš svarbiausių įrankių šunų dresūroje – padeda „išversti“ į šunų kalbą šeimininko ar trenerio pageidavimus.  Klikerio spragtelėjimas  judant šuniui informuoja jį, kad jis elgiasi teisingai būtent dabar ir kad neužilgo gaus už tai apdovanojimą.
  2. Aukštas šuns susidomėjimas mokymosi procesu. Dresūros klikeriu pagrindas yra šuns koncentracijos ir bendradarbiavimo su šeimininku skatinimas. Kaip skamba dažniausias šuns savininko skundas? Dažniausiai jis skamba taip : „Mano Bimas ( Džekis, Lordas ir t.t.) toks protingas, jis NAMUOSE visas komandas daro! Bet tik mes išeiname į kiemą – ir jis tuoj pat apie mane pamiršta! “ Ar ši frazė pažįstama ir Jums? :) Šunys negimsta su sugebėjimu ilgai koncentruotis į vieną objektą. Šį sugebėjimą reikia lavinti. Ir tai, kad šuo bus nuolat susidomėjęs mokymusi jei pasivaikščiojimo metu turėsite žaislą ar pilną kišenę skanėstų yra klaidingas įsitikinimas. Taip, šie komponentai smarkiai padės šuns auklėjime, bet jie yra tik viso proceso sudedamosios dalys. Aplinkui per daug šunį dominančių dalykų, pasaulis jį kviečia ir jam per sunku susikoncentruoti. Žmonių vaikai irgi ne iškarto išmoksta būti dėmesingi visos pamokos  metu – net 45 minutes. Taip pat mes negalime reikalauti iš jų atkartoti visą daugybos lentelę, jei jie ką tik pradėjo mokytis sudėti skaičius. Koncentracija lavinama visą gyvenimą, ir patyrę pedagogai patvirtins, kad ji aukštesnė pas tuos žmones, kurie mokosi nuolat bei periodiškai lanko įvairius kvalifikacijos kėlimo kursus. Dresavimas klikeriu ir yra tas būdas, kuris padeda šuniui mokytis koncentruoti savo dėmesį į šeimininką, ir tai pats geriausias pagrindas bet kokiai tolimesnei dresūrai. Jau rašiau apie tai, kad klikerį galima vadinti „vertėju“ – jis padeda tiksliai suprasti šuniui ko iš jo reikalaujama.  O kai atsiranda tarpusavio supratimas – atsiranda ir noras bendradarbiauti ir mokytis :)
  3. Šuns atminties lavinimas. Nėra jokios paslapties tame, jog šunys, kaip ir žmonės, geriau prisimena ir atlieka su žymiai didesniu noru būtent tuos veiksmus, kuriuos suprato patys. Dresavimas klikeriu nereikalauja spaudimo – faktiškai šuns net nereikia liesti. Mechaniniai veiksmai čia beveik neegzistuoja, yra tik nedideli „patarimai“ šuniui, užvedant jį ant kelio kaip atlikti veiksmą maisto arba kitos nuorodos pagalba (šunį galima išmokyti sekti ranką arba bet kokį kitą taikinį, apie tai papasakosiu vėliau).  Bet idealiausias mokymo variantas, kai naudojamas minimalus nurodymų kiekis dresuojant šunį. Tai reikalauja didelės kantrybės, bet sparčiai lavina šuns protą ir leidžia jam mėgautis pačiu procesu.

Klikeris – kas tai?

 

Klikeriai būna įvairiu formų ir spalvų, bet jų paskirtis viena. Dažniausia tai maža plastikinė dėžutė, į kurią įmontuota metalinė plokštelė. Paspaudus mygtuką arba tiesiogiai ją pačia (tai priklauso nuo klikerio tipo), pasigirsta spragtelėjimas. Būtent šitas spragtelėjimas (garsas – „klikas“), davė pavadinimą šiam mažam dresuotojo pagalbininkui. Asmeniškai man patogiausias yra lašo formos klikeris (žiūrėti paveiksliuką), kuris turi spyruoklės formos apyrankę (toks nepasimes dresūros metu ir yra visada po ranka tiesiogine šio žodžio prasme).

 

Kaip naudotis klikeriu?

Dresavimas klikeriu – tai lengvas, efektyvesnis ir žymiai paprastesnis būdas palyginus su tradiciniais dresavimo metodais. Klikerio pagalba Jūs galite išmokyti šunį visko, ką jis turėtų žinoti ir net žymiai daugiau. Svarbiausias aspektas dresuojant šunį klikerio pagalba – tai laiku ir aiškiai paduotas signalas (klikas). Pavyzdžiui – jei nuolat spausite klikerį būtent tuo metu, kai šuo einant greta pažiūri į jus – taip skatinsite dar didesnę savo šuns koncentraciją. Šitaip jis mokosi neatitraukti savo žvilgsnio nuo jūsų akių ir sekti visus jūsų judesius. Tai signalas kuris informuoja gyvūną: „tai ką tu darai būtent šiuo momentu man patinka ir už tai tu gausi skanėstą (žaidimą, paglostymą ir t.t.)“. Geriausia pradėti nuo klikerio ir ypatingai mėgstamo šuns skanėsto, tai gali būti ir kasdienis šuns maistas, kurį sumaitinsite treniruotės metu. Šitaip „nušaunami“ net 3 zuikiai – šuo užsitarnauja savo maistą, skatinamas jo apetitas ir sugebėjimas mokytis. Jei vis dėl to nuspręsite naudoti skanėstus, jie turi būti bent kelių rūšių – juk ir vaikams greitai atsibosta valgyti tuos pačius sausainius. Treniruotę pradėkite nuo „mažesnės vertės“ skanėstų, o pabaikite ją duodant šuniui pačius gardžiausius – šitaip ilgiau išlaikysite jo koncentraciją.

Kartu su savo šunimi jūs mokysitės naujo bendravimo būdo – suprasti vienas kitą ir džiaugtis rezultatais. Kai šuo gerai įsisavins kokio veiksmo iš jo reikalaujate ir puikiai išmoks atlikti jį laiku – klikerio daugiau nebeprireiks. Jūs galėsite pakeisti spragtelėjimą žodine komanda arba gestu, o maistą – pagyrimu ir džiaugsmingu paglostymu.

Tikslius nurodymus kaip naudoti klikerį mokinant šunį pagrindinių komandų ir kokius konkrečius veiksmus reikia atlikti gausite atvykus į dresūros pamokas.

Skaityti 19958 kartai